Historiaa
KAUDEN PÄÄTTÄJÄISET 8.11.1986 Raken Majalla Teemana naamiaiset. Tapaaminen asemalla jossa kondyktöörin kaatajaiset jolloin jänikseksi pukeutuneet pääsevät ilmaiseksi. Toiveena oli ettei tulla sellaisena kun olet vaan , että tulet. Timo Seppänen oli paikalla omissa tamineissa ja sai Kiivasen Pekan hämilleen ilmoittamalla olevansa valtion virkamies ja sitä hän myös olikin oikeassa elämässä.

KOULUTUSTA

Suomen purjehtijaliitolta piti anoa purjehduskoulun tai peruskurssin järjestämiselle lupaa , johon kenttäpäällikkö Kati Tähkäpää oli vaikuttamassa.. Hyvinkään Uutiset otsikoi Hyvinkäällä Olevan eniten IWA-opettajia kuin missään muussa Suomen kaupungissa. Vedettömässä kaupungissa on kolme IWA tutkinnon suorittanuttta surffaria. Surffaus kukoistaa. Alkeiskursseja järjestettiin kesän aikana 5 kertaa. Kurssin hinta 350,00 ja koululaiset sekä seuran omat jäsenet pääsivät 250,00 mk_lla Charly Messmer antoi Yyterissä kansainvälistä FUN-koulutusta . Seurastamme oli Kari Vaaherkumpu ja Jouni Hellman paikanpäällä oppimassa uutta. Charly Messmer on painonapeilla toimivan variopuomin kehittäjä sekä osallistui Mistral M1:n kehittelyyn ( 1. Sija MM 1979, 200 osallistujaa)

KILPAILUISTA

Sääksi Winsurfing III 1.6.1986 klo 12.00

Kaikkien osallistujien kesken arvottiin risteily.
Kilpailu purjehdittiin kevyissä olosuhteissa kiertäen järvi (molemmat saaret) kaksi kertaa vieden yli tunnin ajan.
Kilpailuissa käytettiin mm. seuraavia lautoja TORNADO, JÄRVINEN, CRIT, ALPHA, M1, HERVE BORDE, DUFOUR, MISTRAL , F2, BIG-REGGAE, FLY.
Regatta Fun
1.Kari Vaaherkumpu
2.Arto Pohjalainen
3.Risto Alastalo
I Divisioona
1. Vesa Nolo
2. Juha Kuittinen
4. Ari Ignatius
5. Juha Piiroinen
II Divisioona
1. Pertti Östman SC2000
2. Heikki Reijonen
3. Antti Lipasti LP
4. Pekka Tammisto
5. Seppo Lehti
6. Esa Reijonen
7. Harri Tuominen
8. Veikko Alander
9. Sonja Tammisto
10. Risto Toivonen
11. Timo Seppänen
12. Juha Makara
Naiset
1. Sointu Tammisto
2. Tarja Tervonen

FINLANDIA-SURFING

Hyvinkään joukkue voitti toistamiseen kilpailun mukana oli 12 joukkuetta ja osallistujia 79. Hyvinkään joukkueessa oli Esa ja Heikki Reijonen sekä Seppo Lehti. Toiseksi tulleeseen Hamburger Börsin joukkueeseen tuli 26 minuuttia. Kokonaiskilpailun nopein oli Pekka Luukkarinen ajalla 5.23.20 Heikki Reijonen oli toiseksi ja Seppo Lehti neljänneksi nopein. II Divisioona kevyt
1. Heikki Reijonen 5.35.41
4. Timo Seppänen 7.43.22
II Divisioona raskas
2. Seppo Lehti 5.53.08
Seniorisarja
2. Esa Reijonen 6.32.50
Mistral kevyt
3. Vesa Nolo 6.32.50
Retkisarja
4. Jouni Hellman 6.53.01

HANKO MM-OPEN

Ensimmäisenä päivänä jouduttiin lähtöä lykkäämään reilu kolme tuntia pläkästä johtuen. Säätiedoituksen mukaan tuuli yltyy iltaan mennessä lähes 11 m/s ja näin kävi. Sijoitukser itse kisassa vaihteliva tuulen mukaisesti. Naiset
1. Tarja Tervonen
Yleinen
1. Kari Vaaherkumpu
2. Jouni Hellman
3. Juha Kuittinen
4. Esa Reijonen
5. Olli Ruusunen
6. Tarja Tervonen
7.Jari Kallio
8. Tapio Korpela
9. Timo Marsalo
10. Jari Sotka
11. Marko Puumalainen
12. Pekka Kiivanen

SALON PURJELAUTASEURAN III KANSALLISET SURF KILPAILUT

Kilpailuihin osallistui 67 henkilö joista vanhin oli 72 vuotias Divisioona II
1. Seppo Lehti
2. Heikki Reijonen
3. Harri Tuominen SC2000
11. Timo Seppänen

VIIKKOKILPAILUJEN LOPPUTULOKSET

1. Seppo Lehti
2. Heikki Reijonen
3. Esa Reijonen
4. Vesa Nolo
5. Ari Ignatius
6. Jouni Hellman
7. Timo Seppänen
8. Jarkko Seppälä
9. Risto Alastalo
10. Hannu Kolehmainen
11. Kari Vaaherkumpu
12. Kimmo Raunio
13. Marko Puumalainen
14. Juha Piiroinen

SEURAN MESTARUUSKILPAILUT 13.9.1986

1. Heikki Reijonen
2. Seppo Lehti
3. Esa Reijonen
4. Vesa Nolo
5. Ari Ignatius
6. Kari Vaaherkumpu
7. Kimmo Raunio
8. Jarkko Seppälä
9. Juha Piiroinen
10. Risto Alastalo
11. Jouni Hellman
12. Juha Kuittinen
13. Tapio Korpela
14. Hannu Kolehmainen
15. Jari Kallio
16. Marko Puumalainen

NAISET
1. Tuija Suuronen
2. Tarja Tervonen
3. Sari Hänninen

JÄSENISTÖ

1.6.1986 olleen jäsentarkistuksen mukaan purjelautajaoksessa oli 75 maksanutta jäsentä.

Hallitus :
Timo Marsalo puheenjohtaja
Kimmo Raunio varapuheenjohtaja
Tarja Teronen sihteeri
Esa Reijonen kilpailutoimikunta
Heikki Reijonen kilpailutoimikunta
Kari Vaaherkumpu huvitoimikunta
Seppo Lehti katsastustoimi