Kilpailukalenteri

Kisakalenteri 2017

15.-20.5. 2017   Raceboard Masters Puola
19.-20.5.2017   HSS High Performance Series Helsinki HSS
27.-28.5.2017   Formula & Raceboard 1. ranking Lappeenranta/ Imatra Team Kale
3.-4.6.2017   Koulut loppuvat
10.-11.6. 2017   Formula & Raceboard 2. ranking Pori, Mäntyluoto BSF
16.-17.6. 2017   HSS High Performance Series Helsinki HSS
17.-18.6.2017   TWIND Slalom 1. ranking Hanko Twind
20.6.2017   Pisimmän päivän regatta Espoo EST
24.-25.6.2017   Juhannus
26.6-1.7.2017   Formula Youth and Masters MM Italia
2.-7.7.2017   Raceboard MM Espanja
8.-9.7.2017   Puruvesi Race Kesälahti HeSu
15.-16.7.2017   TWIND Slalom 2. ranking Yyteri Twind
20.-22.7.2017 (to-la)   Formula & Raceboard 3. ranking Yyteri SPLL
27.-29.7.2017   Formula & Raceboard PM Yyteri SPLL
5.- 6.8.2017   TWIND Slalom ranking vara Twind
11.-12.8.2017   HSS High Performance Series Helsinki HSS
12.-13.8.2017   MM Open Hanko HySurf
19.-20.8.2017   Formula SM Yyteri Team SPLL
26.-27.8.2017   Raceboard SM Hamina KoSu
2.9.2017   Lauttasaaren ympäripurjehdus Helsinki SPLL
1.-2.9.2017   HSS High Performance Series Helsinki HSS
2.-3.9.2017   TWIND Slalom SM Hanko Twind
3.9.2017   Pentalan lenkki
4.-9.9.2017   Raceboard EM Unkari
8.-9.9.2017   HSS High Performance Series Helsinki HSS
23.-24.9.2017   TWIND Slalom Vara Twind
30.9-1.10.2017   TWIND Slalom Vara Twind

HSS:n lautavalmennusryhmä on tehnyt hyvää työtä Aleksandra Blinnikan johdolla ja sieltä on tulossa aktiivisia nuoria purjelautailijoita kisoihimme mukaan.

Hybridi-laudat ovat pitkiä RB-lautoja reilusti hitaampia ainakin kevyellä tuulella, joten varmaankin hybrideillä normaalin kahden kierroksen sijasta ajatetaankin vain yksi kierros tai sitten järjestetään lyhyempi rata (ylämerkki alemmas). 

Helsingfors Segelsällskap (HSS) järjestää kauden aikana Helsingissä kisoja, joissa on myös purjelaudoille oma luokka / luokkia.

Kilpailupaikkana tulee olemaan sama alue, missä järjestettiin viime vuonna RSX EM-kilpailut. Kilpailut tulee olemaan kaksipäiväiset perjantai - lauantai päivinä:

19.-20.5. & 16.-17.6. &  11.-12.8.

Iso käsi Blinille kilpailukalenterin suunnittelusta :-)